Правило номер едно за бързо почистване е да имате бърз и лесен достъп до уредите и почистващите средства. Когато дойде време за чистене, не бива да позволите да губите мотивацията си в търсене на необходимите принадлежности. Дръжте препратите и прахосмукачката под ръка, за да можете да ги използвате, когато ви дойде вдъхновението за хигиенизиране.
Музиката създава ритъм, следването на който ви позволява да действате по-бързо. Добре подбраният музикален съпровод трябва да включва бързи, енергични песни, които повишават настроението и ви карат да се чувствате добре. По този начин ще се движите по-бързо и същевременно ще повишите мотивацията си. Премахнете всички изкушения, които ви пречат да се съсредоточите върху почистването – като телевизор и компютър – колкото по-рядко прекъсвате процеса на чистене, толкова по-бързо ще приключите.
Стаята, която винаги оставяте последна за почистване, трябва да бъде първа. Ако оставите най-неприятната работа за накрая, вероятно ще изпитате най-голямо раздразнение и ще я претупате. Обяснението е просто – в началото сме най-ефективни, а когато приключим със сложните участъци, след тях всичко ще ни се струва по-лесно.
Не идеално, но чисто
Може би ще ви прозвучи глупаво, но не бива да губите време в почистване на вещи, които няма нужда да бъдат почиствани. Няма нужда да чистите хладилника или да обирате праха индивидуално от всяка книга в библиотеката ежеседмично. Почистете предметите и повърхностите, които са мръсни, а за останалите почакайте да им дойде времето.
Ако печката се изцапа, докато готвите, или пък децата разлеят сок по плота, почистете веднага. Чистенето навреме ще ви помогне да спестите усилия и време в дългосрочна перспектива.

Чистенето навреме ще ви помогне да спестите усилия и време в дългосрочна перспектива
Обичайно рефлексът ни е да използваме по-голямо количество препарати, за да бъде чисто у дома. Това обаче може да има неприятни последствия. Излишъкът от почистващи средства може да доведе до разрушаване на някои повърхности или пък да остави петна, които привличат мръсотията и праха като магнит. Имайте предвид, че някои препрати не действат мигновено, а трябва да се оставят да разградят мръсотията, затова четете внимателно инструкциите за употреба. Най-добре използвайте биопрепарати – така ще понижите риска от възникване на алергии и ще се погрижите за околната среда. Содата и оцетът също притежават прекрасни почистващи свойства, напълно безвредни са и са евтини – което е достатъчна причина да ги включвате по-често в хигиенизирането на дома.
Винаги започвайте почистването от горе и продължавайте все по-ниско и по-ниско, като оставите пода за накрая. По този начин ще избегнете петната от почистващи средства или прах на повърхности, които вече сте почистили.
Започнете със сухото почистване (прахосмукачка и прах), след което преминете към влажно – така ще възпрепятствате разпространението на праха и замърсяванията.
За да сте готови за следващото бързо почистване, сложете всички инструменти и почистващи препарати по местата им. Самите те трябва да бъдат идеално почистени, подредени и готови за следващия път.